ValcMonitor – logovací, analytický a dohledový systém ostrovní fotovoltaické elektrárny.

Uživatelská a instalační příručka

 

Podívejte se sami!

 

Co je to ValcMonitor?

ValcMonitor je softwarový balík pro počítače, na němž běží Linux (Debian). Obsahuje tyto komponenty:

 

-ValcLogger: sbírá data z regulátoru FVE a z VALC SDS a ukládá je do databáze

-ValcDb: ukládá a zpracovává surová data posbíraná loggerem, obsahuje konfigurační data FVE

-ValcMonitor: webové stránky, poskytující přístup ke zpracovaným datům FVE

 

Skrze data pocházející z regulátoru tak máte přehled o nabíjecí části FVE (panely a regulace), data, která se tvoří v VALC SDS, zase poskytují přehled o stavu baterie, spotřebě domácnosti, ekonomice FVE. Důležitou součástí ValcMonitoru je i log stavů a událostí komponent FVE, ze kterého lze usuzovat na technický stav a běh systému.

 

Jaký HW potřebuji?

Připravili jsme distribuci pro Raspberry PI – z toho lze usuzovat na nároky SW. Dále potřebujete napájecí zdroj pro tento počítač (u Raspberry jde o 5V 1A zdroj). Velmi důležitá je samozřejmě domácí ethernetová síť, na kterou jsou připojeny všechny zdroje dat (regulátor i SDS s Valcem) a připojí se k ní i počítač s ValcMonitorem.

 

Mám více regulátorů – jak si s tím ValcMonitor poradí?

ValcMonitor podporuje sběr dat z jednoho i více regulátorů a z jediného SDS s Valcem. Ve verzi 1.3 jsou podporovány regulátory Tristar MPPT TS-60, Tristar TS-45 a MidNite Compact.

 

Budou data mé FVE přístupná i zvenku?

Záleží na Vás a na tom, máte-li pevnou venkovní IP adresu. Podle Vašeho přání Vám systém nastavíme. ValcMonitor podporuje několik rolí uživatelů, takže můžete zveřejňovat jen taková data, jaká chcete a definovat jen určené osoby, které mohou systém konfigurovat.

 

V jaké verzi je ValcMonitor k dispozici?

ValcMonitor je hotov ve verzi 1.3 v distribuci pro Raspberry PI model B. Po dohodě připravíme distribuci i pro jiný počítač.

 

Úložiště Raspberry je SD karta – jaká bude její životnost?

Vážně nemáme tušení :)

Ale: velkou část úsilí, vynaloženého do vývoje, jsme napřeli do mechanizmů, které mají za účel minimalizovat diskové IO operace databáze. ValcMonitor nasbírá denně 60 x 24 = 1440 vzorků, z nichž každý vytvoří několik řádků v různých tabulkách databáze. Tyto vzorky se však ukládají do RAM a na disk se přesunují jednou denně. Sebelepší optimalizace ani jakkoliv kvalitní a velká SD karta však nenahradí pravidelné zálohování, které ValcMonitor samozřejmě podporuje a záleží jen na uživateli, jak často si bude data přesouvat k sobě.

 

O jak velkých datech se bavíme?

Za rok provozu s jedním regulátorem a SDS VALCem jsme vytvořili databázi o velikosti přibližně 150MB.